úterý 5. května 2015

Domácí loupáčky

Sobota, půl desáté a ke snídani máme čerstvé, ještě teplé domácí loupáčky podle receptu Moniky Brýdové (http://www.brydova.cz/recepty/domaci-pekarna/487-loupacky-). Že nevíte, jestli si je zvládnete doma také uplácat? Zvládne to i děcko.

Potřebovat budete:
350 ml mléka
80 g cukru
kostku droždí

140 g másla
800 g hladké mouky
2 vanilkové cukry
2 žloutky
citronová kůra

bílek na potření
mák na posypání

Z mléka, cukru a droždí nechá malý kuchtík vzejít kvásek. Při odměřování budete muset potomkovi asi trochu pomoct. Třeba ten náš ještě neumí čísla dál jak za desítku. Mezitím nechte dítko nasypat do mísy mouku, cukry, citronovou kůru, 2 žloutky (jestli nechcete loupáčky extra křupavé s příchutí skořápky, tak je radši od bílků oddělte sami) a změklé máslo. Nová motorka od tatínka se samozřejmě musí fotit taky.Pak přidá kvásek, vypracuje(me) těsto a necháme kynout.


Vykynuté těsto rozdělíme na čtyři díly a necháme poskoka rozválet na placku. Teď záleží, jak máte loupáčky rádi. Já je radši motám z menšího a silnějšího plátu těsta, ale můžete vyválet dle libosti. 
  

Kolečko rozdělíte na 4 nebo 8 dílů (podle preferované velikosti) a malý Pohlreich už může motat. Loupáčky se motají od kraje trojúhelníku ke středu, libovolně zahnou a dají na plech vyložený pečícím papírem. Pokud upečené loupáčky máte v plánu fotit, tak si nějaký fotogenický radši smotněte sami.


V případě většího počtu dětí dejte pozor, aby se o váleček neporvali. 


Loupáky necháme kuchtíka potřít bílkem a posypat mákem. Doporučuji mák odsypat v menším množství do nějaké mističky, ať nemusíte pak vysávat ze země čtvrt kila.


 Pečte v troubě vyhřáté na 175° C (radši vy), dokud nezezlátnou (asi 15-20 minut). Podáváme s kakaem, marmeládou, nutellou, samotné, teplé, studené... Jak je libo. Dobrou chuť přejí kuchtíci Klučíci!Žádné komentáře:

Okomentovat