středa 22. května 2013

Chleba I.

Poslední dobou není na žádné vyrábění moc čas, ale jak se pořádně zabydlíme (resp. až konečně všechno douklízím), tak se na to zase vrhneme. Nápadů je spousta, ikdyž v nejbližší době to budou asi věci ryze praktické :)

Před měsícem jsem dostala od své tety recept na domácí chleba a od té doby jsem ho už pekla několikrát. Protože každá trouba asi peče trochu jinak, tak to pár pokusů trvalo, něž jsem "svůj" recept doladila k dokonalosti. Je to jednoduché, chleba je výborný, peču ho 3x do týdne.

Ingredience:
(hrnek = 250 ml)
2 hrnky polohrubé mouky
1 hrnek hladké mouky
1 hrnek chlebové mouky
1 balíček (7g) sušeného droždí
2 kávové lžičky soli
1 kávová lžička kmínu
1 kávová lžička octa
2-3 hrnky vody

Všechny suché ingredience se smíchají. Přidá se ocet s vodou a vypracuje se řídké těsto (třetí hrnek vody přidávám až podle konzistence). Těsto se posype polohrubou moukou a nechá přikryté v pokojové teplotě kynout 12 - 18 hodin.
Po uplynutí doby předehřejeme troubu na 230°C a těsto znovu promícháme. Jakmile se trouba vyhřeje na danou teplotu, dáme do ní na 30 minut rozpálit suchý* nerezový nebo smaltový hrnec (myslím, že by to mělo jít i v zapékací nádobě z jenského skla). Po 30 minutách setřeme těsto stěrkou do horkého nevymazaného* hrnce, posypeme kmínem, přikryjeme pokličkou a dáme péct na 30 minut stále na 230°C. Poté sundáme pokličku, zmírníme troubu na 220°C a pečeme dalších 20 minut.  Chleba můžeme z hrnce vyklopit i teplý.


*technická: V původním receptu je zdůrazněno, že hrnec má být suchý, nevymazaný. Díky tomu, že je hrnec rozpálený se těsto hned zatáhne (mělo by vydávat zvuk jako odpalované těsto) a nepřichytí se. Naopak ve vymazaném kastrolu by se mohl chléb připálit. Toliko původní recept, podle kterého se mojí tetě opravdu chleba nepřipaluje. Mně se přichytil vždycky (naštěstí nepřipálil, jen nešel vyklepnout). Takže já od jistého pokusu dolaďování receptu rozpálený hrnec trochu vymazávám olejem.

Vlevo pokus č.1: málo kvasnic, chleba se tvářil jako ciabatta. Vpravo pokus č.2: málo "bublin" (jen 2 hrnky vody), ale kromě toho, že jsem ho vysekávala málem majzlíkem se celkem povedl :)

Varování! Vysoce návykové. Chleba se jí jen suchý, maximálně trochu namazaný máslem - nic víc na něj nebudete chtít dát :o)


Dobrou chuť!Žádné komentáře:

Okomentovat