pátek 25. října 2013

Jo Nesbø - Levhart


Čtení knih je můj velký koníček a dnes jsem se odhodlala k pro mě zcela nové úloze vášnivého čtenáře - napsat na přečtenou knihu recenzi.

Krátce k autorovi: Jo Nesbø je současný norský spisovatel, který svou literární dráhu odstartoval v roce 1977 románem Netopýr, za nějž obdržel Rivertonprisen (cenu za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou) a Glasnøkkelen (Skleněný klíč - skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román). Následovala řádka detektivek se svérázným kriminalistou Harry Holem, který se objevil poprvé právě v Netopýrovi, román Lovci hlav a sada humorných knížek pro děti o doktoru Proktorovi. Za své knihy dostal Jo Nesbø řadu literárních ocenění, jeho romány se překládají do 35 jazyků a vyšly už ve 140 zemích.

Levhart
V Norsku byly nalezeny dvě mladé ženy zavražděné podivným, krutým způsobem. Policie ve vyšetřování tápe, veřejnost se bojí řádení masového vraha. K řešení zvláštního případu je tajně povolán z hlubin svého soukromého smetiště vrchní vyšetřovatel Harry Hole. Z Hongkongu, kam se uklidil po případu Sněhulák, se vrací troska, která kromě alkoholu zjevně propadla dalším neřestem. Ačkoli se účasti na vyšetřování brání, brzy pochopí, že je tajným trumfem svého šéfa Gunnara Hagena v boji oddělení vražd proti Kriposu o podporu ministerstva spravedlnosti v plánované centralizaci vyšetřování vražd. Tak zatímco Kripos vede oficiálně přidělené vyšetřování v čele se zástupcem velitele Mikaelem Bellmanem, Harry Hole se dvěma přidělenými vyšetřovateli rozjíždí vlastní pátrání. 
Všechno je proti němu: je na startovní čáře, prakticky bez přístupu k informacím, které má Bellman, obtěžkán rodinnými starostmi a nemůže nikomu věřit, ani sám sobě. A umírají další lidé, kteří nemají nic společného, nic, co by vneslo trochu světla do spletitého případu. Podaří se mu i tentokrát dopadnout vraha nebo bude odhalen, že pracuje na zakázaném případu? Nebo zvítězí jeho závislost a on definitivně selže?

Jo Nesbø v Levhartovi spletl neuvěřitelně hustou pavučinu surových vražd, chybějícího motivu, tajemné noci kdesi na chatě, ozvěnami minulosti a minima stop. Pavučinu, kterou budete těžce rozplétat s vyšetřovacím týmem a téměř do poslední stránky budete tápat kdo, jak a proč. A (jak už znáte z předchozích případů Harryho Holea) i když si při čtení začínáte myslet, že víte, Nesbø vzápětí v příběhu provede zásadní zvrat. Nečekané zápletky, dramatické rozuzlení a propastné hlubiny Holeovy duše jsou zárukou, že vás kniha nezklame. 
Za jedinou slabinu považuji autorem udávánou pohnutku vedoucí ke všemu vraždění - příliš banální pro tak spletité, riskantní a vskutku brutální počínání. Obecně se mi zdá, že motivy ve většině Nesbøho knih pokulhávají za geniálním zpracováním zápletek jeho příběhů.

Mimochodem, Levhart je první kniha, v níž jsem se asi do Harryho Holea zamilovala :o)

Žádné komentáře:

Okomentovat